2023-01-10

Pirmadienį Lietuvos šachmatų pasaulį pasiekė liūdna žinia apie nelauktą ir ankstyvą „Margirio” šachmatų klubo atstovo, gerai žinomo šalies šachmatininko Tomo Tamošiūno (g. 1974 m.) netektį, rašoma klubo internetiniame puslapyje http://margiris.vpprojektai.lt/nelauktai-mire-ilgametis-sk-margirio-narys-tomas-tamosiunas/.

Po nakties miego sūnų rado be gyvybės požymių kartu su juo Garliavoje gyvenusi mama. Šokiruojančio įvykio aplinkybes tiria medikai. Įtariama širdies perkrova.

Kaip rašoma „Margirio” klubo svetainėje, T. Tamošiūnas su šachmatais susipažino vaikystėje, ėmęs lankyti tūkstančio Kauno vaikų žinotą Kauno šachmatų mokyklą miesto centre, Ožeškienės g. 5. Šachmatų žaidimas Tomą pakerėjo ir neapleido visą gyvenimą. Jis negarsėjo didelio masto respublikiniais ar tuo labiau tarptautiniais pasiekimais, bet tenkinosi žaidimu gimtąjame nuo vaikystės Kaune, retkarčiais nuvykdamas parungtyniauti ir į kitus nuo Kauno netolimus Lietuvos miestus.

Ilgus dešimtmečius velionis buvo tapęs vienu pastoviausiu „Margirio” klubo lankytojų ir rengiamų turnyrų dalyviu, ypač Kauno įgulos karininkų ramovėje. Gyvai domėjosi šachmatų literatūra, pirkdavo šachmatų informatorius, kuriuose paprastai peržiūrėdavo visas partijas.

Kuomet dėl krizės su klubo patalpomis Kaune šachmatų gyvenimas buvo tarsi sustojęs, T. Tamošiūnas su a.a. Aidu Labucku (1968-2013) pliekdavo ištisus žaibo mačus net koridoriuje, taip palaikydami gęstančią šachmatų liepsną Kaune.

T. Tamošiūnas nuolatos noriai padėdavo dabartiniam ŠK „Margiris” pirmininkui Š. Šulskiui ruoštis taptautinėms varžyboms, talkininkaudamas Š. Šulskio nurodomomis analizo kryptimis. Keletą kartų buvo Š.Šulskio sekundantu Lietuvos vyrų čempionatuose, padėjo jam laimėti 2015 metų Lietuvos vyrų čempionatą Kaune.

Šis bendradarbiavimas pasiekė ir tarptautinį lygmenį, kuomet šie Kauno šachmatininkai 2015-16 metų sandūroje nuvyko į seniausiąjį pasaulyje 91-ąjį Tarptautinį Heistingso šachmatų kongresą Anglijoje. Čia T. Tamošiūnas vykusiai atskleidė savo Kauno turnyruose užgrūdintus šachmatų mėgėjo sugebėjimus, laimėdamas kongreso „Christmas Afternoon”, „Hastings Weekend Major” ir „New Year A” turnyrus.

Grįžęs į Kauną, velionis netrukus įsidarbino Lietuvos šachmatų mokykloje, vadovaujamoje IO Donato Pilinkaus ir tapo pačiu produktyviausiu jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikų mokytoju ir treneriu. Tomas supažindino šimtus Kauno ir Kauno rajono vaikučių su šachmatų taisyklėmis.

Šis darbas vis intensyvėjo, įtraukdamas ir velionio vakarus, šeštadienius, sekmadienius. Kauno šachmatininkai pastaruoju metu aštriai ėmė pasigęsti Tomo Kauno šachmatų renginiuose. Varžyboms T. Tamošiūnui tiesiog ėmė trūkti laiko, rašoma svetainėje. Informacija: lrt.lt

Tomas Tamošiūnas Garliavoje ne tik ugdė jaunuosius šachmatininkus, bet ir noriai dalyvavo Garliavos sporto ir kultūros centro organizuojamose Garliavos krašto žaidynėse bei atstovavo Garliavą Kauno rajono seniūnijų sporto žaidynėse. Su Tomo pagalba Garliavos šachmatininkų komanda visada laimėdavo prizines vietas ir svariai prisidėdavo prie bendros Garliavos seniūnijos sportininkų pergalės.